מה הקשר בין מעי גס ונפש?

יש קשר ישיר בין מוח הראש למוח הבטן (עצב הואגוס) . בהקשר של שמחה והתרוממות הנפש – 95% מהסרוטונין מצוי במעי הגס, רק 5% במוח.

המעי הגס הוא הביוב של הגוף וצינור הניקוז של מוח הבטן והוא משקף את הבריאות הפיזית והנפשית שלנו.

מהותו של המעי הגס בראי הנפש – היכולת לשחרר –  To Let Go.

הבטן – מקום מושבה של האינטואיציה, הבטן מעכלת את כל החוויות והרעיונות החדשים שלנו, פיזית, מנטאלית ורגשית. אנחנו חווים כעס בבטן, בעת פחד קיצוני – משלשלים, בהתרגשות -פרפרים בבטן, באבל וצער – הבטן מתכווצת מבפנים. כל חוויה עוברת עיכול בבטן. יש לנו יותר עצבים במערכת העיכול מאשר בעמוד שדרה.
מערכת העיכול יושבת במרכז הגוף והיא צינור המקשר בין החלק העליון והתחתון של הגוף.

בנפש – המעי הגס מעיד על קשיים בנושא אמון, היכולת להיפטר מרגשות, גישות ואמונות שלא משרתים אותנו כדי לפנות מקום לחדש.
המעי הגס לפי לואיז היי – הגוף, בהיותו נתון למקצב ולזרימה המושלמים של החיים , זקוק למאזן של קלט, עיכול ופלט. רק פחדינו הם שחוסמים את ההשתחררות מן הישן.

חיבור גוף ונפש באמצעות עבודה מודעת עם הנשימה –
אפשר לעבוד על התגובות הרגשיות שלנו באמצעות נשימה מודעת. כאשר אדם לא נושם הוא מנוהל על ידי אוטומט פנימי או תגובתיות יתר, תכנות רגשי המופעל שלא במודעות. באמצעות הנשימה, אנרגיית החיים נכנסת אל הלב, ולכן חשוב להבין ולדעת כיצד להשתמש בה.
כאשר הנשימה היא שטחית ולא מלאה – ויש קושי לעכל ולעבד רגשות / חוויות, יש כיווץ בשריר המעי והתנועה בו מואטת , מתנוונת או נעצרת. אז יש קרקע לרעל הנפשי והרגשי להיאחז בה והוא נשאר בגוף. נשימה מלאה – לבטן ולחזה, כמו שנושמים תינוקות, יוצרת פמפום של הסרעפת על האיברים הפנימיים, מעסה אותם ומסייעת לגזים לנוע וגם לצואה, ומזרימה חמצן ודם בחלל הבטן, ואל הגפיים התחתונות.
דרך טובה לתרגל נשימה מודעת היא לשים תזכורות בכל שעה לנשום אל הבטן, ולהשתמש בכרית חימום על הבטן ולתרגל נשימה. החום של הכרית מרחיב את כלי הדם ומרפה את המתח המוחזק בבטן וכך ניתן לנשום נשימות עמוקות אל הבטן וגם לחזה.

p-2