בהתחלה, ההרגלים דומים לחוטי משי, מאוחר יותר הם הופכים לשלשלאות ~ לאו טסה

קנדידה-  המגפה שלא מספרים לכם עליה

פטריית הקנדידה הינה פטריה ממשפחת השמרים אשר מצויה באופן טבעי במעיים של כל אדם. הקנדידה הינה חלק מהאיזון האקולוגי של הגוף, כאשר איזון זה מופר בקרב אוכלוסיית החיידקים הטובים במעיים (פלורה), הפטרייה משגשגת, יוצאת מגבולות הטווח הנורמלי שלה ומתפשטת בגוף.

במצב זה, הקנדידה מפרישה מעל 80 סוגי רעלנים בגוף ובכך גורמת נזק לגוף – מחלישה ופוגעת במערכת החיסון והעצבים, מוח, בלוטות, כליות, כבד, ריאות, מערכת הדם, אוזניים, עיניים, שלפוחית שתן, ונרתיק.

כאשר הקנדידה נמצאת בטווח הנורמלי – הגוף מסוגל להתמודד עם ההפרשות ולפנות אותן ללא קושי, אך כאשר ההפרשות מרובות יתר על המידה, הגוף אינו מצליח להיפטר מההפרשות כראוי והן מצטברות בגוף ומשפיעות עליו לרעה.

הקנדידה מתפשטת בגוף כתוצאה מהרגלי אכילה לא נכונים,עצבים (סטרס), זיהום סביבתי, שימוש בתרופות למיניהן (למשל סטרואידים, גלולות למניעת הריון) ואנטיביוטיקה. למשל כאשר אדם נוטל אנטיביוטיקה, התרופה אינה מבחינה בין חיידקים טובים או לא טובים, ובפעולתה מחסלת את כולם. הפטרייה שהינה תושבת קבע במעיים , אינה מושפעת מהאנטיביוטיקה, ובגלל חוסר האיזון שכעת נוצר בכמות החיידקים הטובים עקב נטילת התרופה, לקנדידה יש קרקע טובה ופורייה עליה היא משגשגת בקלות.

קיימת הערכה כי גם מחסור בביוטין (סוג של ויטמין B) גורמת להמרת הקנדידה לפטרייתית ומזיקה. כמו כן, נמצא כי חומצה אולאית ( הקיימת בשמן הזית) יכולה למנוע את המרת הקנדידה לפטרייתית.

כ-50% מאוכלוסיית העולם המערבי סובלים מקנדידה, אך מעטים מתוכם מודעים בכלל לקיומה, והיא נחשבת כיום למגפה מסוכנת שגורמת למגוון רחב של מחלות ואף לסרטן.

הסימנים להימצאות הקנדידה קיימים בכל מערכות הגוף –

סימנים נפוצים – עייפות וחוסר אנרגיה, דחף בלתי נשלט למזונות מתוקים ופחמימות, כאבי ראש ומיגרנות, קושי בהרזיה, אלרגיות למיניהן, פטריות בציפורניים, סכרת, תשישות לאחר שינה או נדודי שינה, נשירת שיער.

סימני מערכת העיכול – עצירות, שלשול, גזים ובטן נפוחה, כאבי בטן,ריח לא טוב מהפה, תחושת כבדות והתרוקנות לא מלאה, תחושת עייפות ומלאות לאחר האוכל, פטריה בלשון,קושי בעיכול, צרבות, אולקוס, דלקת במעי הגס – קוליטיס, אלרגיות למזון.

סימנים בעור – שבירה והתפצלות של הציפורניים, אקזמה, אלרגיות, גירודים ופריחות בעור, פטרת בציפורניים, רגלים או קרקפת.

מערכת הנשימה – אסטמה ואלרגיות, שיעול כרוני, ליחה ונזלת עם ריח לא נעים, ברונכיטיס כרוני, סינוסיטיס, נזלת כרונית, דלקות חוזרות בגרון.

דרכי השתן – דלקת כרונית בשלפוחית השתן ובדרכי השתן.

אוזניים, עיניים ופה – דלקות אוזניים חוזרות , גירודים באוזניים, דלקות עיניים, צריבה ונפיחות בעיניים, יובש בעיניים, פצעים בפה וחיפוי לבן עבה על הלשון, פטריה בלשון, בעיות חניכיים.

שרירים ופרקים – כאבים, נפיחויות, חולשה של השרירים, דלקות, קור בגפיים, בעיות מפרקים וכאבי גב.

מערכת העצבים ונפשי –  בעיות זכרון, דכדוך ודכאון, עייפות קיצונית, מצבי רוח משתנים, חוסר ריכוז ותחושת ערפול, אי שקט פנימי.

נשים – הפרשות מהנרתיק, גרד / צריבה בנרתיק, בעיות מחזור, בעיות פוריות, חוסר איזון הורמונלי, אובדן תשוקה מינית.

גברים – דלקת בבלוטת הערמונית, אובדן תשוקה מינית, פגיעה באיכות הזרע, אין אונות.

ילדים – היפר אקטיביות, רגזנות, קושי בריכוז, עיגולים שחורים מסביב לעיניים.

בד"כ אצל אדם יופיעו אפילו 2-3 סימנים אך לא כולם יחד, אם מצאתם יותר מחמישה מתוך סימנים מפורטים, סביר להניח שמדובר בסימפטומים שמקורם בקנדידה.

אם זאת, כיוון שיש דמיון רב בין סימני הקנדידה לאלו של מגוון רחב של מחלות ידועות חשוב מאד לאבחן אותה. שיטת האבחון המקובלת כיום הינה באמצעות בדיקת דם פשוטה ובמעבדות מסוימות ניתן גם לאבחן על פי בדיקת צואה.

במידה ואובחנתם כחולים בקנדידה, מומלץ לטפל בעניין בהקדם האפשרי. הקנדידה אינה חולפת מעצמה וככל שעובר הזמן היא אף מחמירה.

טיפול יסודי בקנדידה יכול להמשך בין חודש לשלושה בממוצע, אך לעיתים אף יותר, והוא מורכב מ –

  • נטילת תמציות צמחים ותוספי תזונה על מנת להפחית את כמות הפטריה במעיים וניקוי הרעלנים. תכשירים נפוצים בשימוש יכולים להיות שמן אורגנול 73P  או GSE תמצית זרעי אשכוליות אורגניות , מי כסף.
  • נטילת חיידקים פרוביוטיים – חיידקים טובים על מנת לחדש ולתחזק את פלורת המעיים.
  • תזונה איכותית תומכת.
  • שטיפות עדינות של המעי הגס – קולון הידרותרפיה.

במערכת העיכול חיים כארבע מאות סוגי חיידקים ,בעיקר בחלקו המרוחק של המעי הדק ובמעי הגס. משקלם יכול להגיע לכ- 2 ק"ג ממשקל הגוף . חיידקי הפלורה לוקחים חלק חשוב מאוד בתהליכי הפירוק והספיגה של רכיבי המזון. למשל, ספיגתו של ויטמין B-12 תיפגע באופן משמעותי אם תיפגע פלורת המעיים. הם מייצרים ויטמינים כמו ויטמין K וביוטין וכך מגינים על המעיים מפני התפתחות אוכלוסיית חיידקים פתוגנים ופטריות כמו קנדידה.

תסמונת המעי הדליף – במצב האגרסיבי מסוגלים שורשי הקנדידה לחדור את דופן המעי. חדירה זו מאפשרת לחומרים מעוכלים למחצה כולל מולקולות חלבון, פסולת רעילה, חומרי פירוק ורעל של השמרים, אלרגנים ועוד,להסתנן ממערכת העיכול למחזור הדם. מכאן מתפתחות אלרגיות בדרכי הנשימה, בעור, במערכת העיכול ורגישות למזון כמו גלוטן למשל.

על מנת לעזור לגוף ניתן להתחיל מיד בשינוי תזונתי, כיוון ששורש הקנדידה הינו במעי.

התרחקו ממקומות לחים ומעופשים.

הימנעו משימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים אחרים.

המחלה מדבקת ביותר בעת קיום יחסי מין – שימרו על עצמכם.

במקרים מסוימים ניתן להשתמש גם בשמן עץ התה שהינו אנטי פטרייתי.

המטרה היא לשנות את הסביבה עליה הקנדידה מתפשטת וכמו עבודת ניכוש עשבים בגינה והכנסת חומרים טובים לקרקע כך גם עלינו לנהוג בגוף ולא להאכיל את הקנדידה במזונות שהיא אוהבת, אלא להרעיב אותה תוך חיזוק שאר מערכות הגוף.